Skąd pochodzi, jak wygląda i jak działa zło? W jaki sposób bronić się przed nim? na te pytania próbuje odpowiedzieć mnich z klasztoru benedyktynów.
Anselm Grün wskazuje formy, jakie zło może przybierać w ludzkim działaniu. Stara się pokazać, że nie jest plastycznie ukazanym stworem z jakiejś bajki, lecz przejawia się w konkretnych postawach i w aktywności człowieka: egoizmie, złośliwości, skłonności do ranienia innych, mściwości itp.
Autor odwołuje się też do filozofów antycznych oraz przykładów i wskazań biblijnych, sięga do poglądów Zygmunta Freuda i Carla Gustawa Junga i innych myślicieli. Dzięki temu czytelnik ma możliwość rozważenia problemu zła wykorzystując różne punkty widzenia i sfery myśli.
Książka Anselm Grüna jest napisana dość przystępnym językiem, nie ma w niej nadmiaru terminów naukowych, dlatego może sięgnąć po nią praktycznie każdy. Autor jest benedyktynem, więc prezentuje poglądy chrześcijańskie, ale obszerne fragmenty jego rozważań mają charakter uniwersalny i dotyczą wartości i postaw ważnych w każdej społeczności.
Komentarze
Prześlij komentarz