Dziewczyna z nagietkowym szalem - Susan Meissner - recenzja

Susan Meissner - pisarka, która urodziła się w San Diego i obecnie mieszka tam ze swoim mężem. Jest matką czwórki dorosłych dzieci. Wydała czternaście powieści. Wielokrotnie nagradzana za swoje teksty, jak i książki.

„Dziewczyna z nagietkowym szalem”, to książka, która zaciekawiła mnie swoją okładką. Zaciekawiła mnie i zainspirowała do zgłębienia się w historię napisaną przez Susan Meissner. Rzadko spotykam się z powieściami, które łączą dwa wymiary czasowe. Zaskakujące jest, jak wiele wspólnego mogą mieć dwie kobiety z innych ram czasowych.

Pierwszy wymiar? Rok 1911. Pielęgniarka nowojorskiego szpitala – Clara Wood pragnie zapomnieć o tragicznych zdarzeniach z przeszłości, jak i uchronić się przed zmierzającą przyszłością. Za miejsce schronienia wyznacza sobie miejsce pracy. Kobieta bowiem straciła miłość swojego życia Edwarda… Można by rzec, że wszystko zmierza w dobrą stronę, że kobieta pomału układa sobie życie. Jak w każdej historii, ktoś musi zamieszać w tym na nowo poukładanym życiu - tym kimś jest Andrew Gwynn, na którego szyi widnieje... nagietkowy szal. Jak się z czasem okazuje mają ze sobą coś wspólnego - oboje utracili swoje drugie połówki. Mężczyzna został wdowcem, ponieważ jego żona zmarła na szkarlatynę. Rozumieją się nawzajem, nie ukrywają bólu, jedyne co mogą zrobić to być wsparciem dla siebie i nawzajem pomóc sobie wyjść na prostą. Co zmieni list przeczytany przez pielęgniarkę do Andrew napisany przez Lily? Co oprócz listu znalazła Clara?

Drugi wymiar? Rok 2011. W tej części poznajemy Taryn Michaels, kobietę samotną wychowującą małą córeczkę. Tata dziewczynki zginął tragicznie dziesięć lat temu. Kobieta do chwili obecnej jest zdruzgotana tamtym zdarzeniem i nie umie uporać się ze stratą. Taryn nie jest w stanie opowiedzieć dziecku, co tak naprawdę stało się w dniu śmierci męża i tego, że ta mała dziewczynka uczestniczyła w tym całym zajściu. Co zmieni zdjęcie z miejsca wypadku, ujrzane w gazecie przez kobietę? Jak znalazł się tam nagietkowy szal, który kobieta zgubiła? Samotna Mama chyba zdaje sobie sprawę, że to najwyższy czas wyjawić sekret skrywany przez ostatnie lata małej dziewczynce.

Podsumowując? W jednej historii zawarte są dwie. Kobiety, które dzieli sto lat, dotykają podobne problemy miłosne, osobiste, tragiczne (utrata bliskiej osoby) i nagietkowy szal. Kobiety, które za wszelką cenę pomimo bólu walczyły o lepsze jutro.

Susan Meissner wprowadziła do tej książki autentyczne wypadki, miejsca czy zdarzenia. Atak na World Trade Centrer, szpital, w którym pracowała pielęgniarka. Pisarka poruszyła wiele problemów m.in.: ból, cierpienie, miłość, tęsknotę, szukanie wewnętrznego spokoju.

To piękna emocjonalna, poruszająca, przepełniona bólem i tęsknotą powieść, która pokazuje, że miłość jest w stanie zdziałać cuda. Przeczytajcie a zrozumiecie.


Ducky, lat 17


Książka wydana przez Wydawnictwo Kobiece

Za lekturę dziękujemy księgarni internetowej



Komentarze