przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Magazyn „Figaro Littéraire” uznał Perrin za jedną z najlepiej sprzedających się autorek we Francji w 2019 roku, we Włoszech „Życie Violette” zostało bestsellerem 2020 roku. Jej najnowszym dziełem są „Cudowne lata”, które stały się francuskim bestsellerem.
Rok 1986. Adrien Bobin, Étienne Beaulieu i Nina Beau chodzą do tej samej klasy szkoły podstawowej. Początkowo łączy ich przypadkowa zbieżność, wkrótce jednak stają się nierozłączni także poza szkołą.
Uczą się i bawią ‒ zawsze razem, nawet gdy mijają beztroskie lata i z podstawówki przechodzą do gimnazjum, a potem do liceum, aż w końcu porzucają szkolne autobusy i zaczynają chadzać do nocnych klubów. Związani przysięgą krwi, obiecali sobie za wszelką cenę wspierać się w osiągnięciu upragnionego celu: nade wszystko pragną opuścić małe prowincjonalne miasteczko, z którego pochodzą, i zamieszkać w Paryżu, oddać się muzycznej pasji i za nic nie pozwolić, by życie ich rozdzieliło. Czas mija nieubłaganie, a los ma wobec nich własne plany…
Rok 2017. Na dnie jeziora w małym miasteczku, w którym dorastała trójka przyjaciół, znaleziony zostaje wrak samochodu. Virginie, niezależna dziennikarka lokalnych mediów, relacjonuje wydarzenie. W przeszłości bardzo dobrze znała Adriena, Étienne’a i Ninę. Jaki jest związek między tragicznym wypadkiem a historią ich nierozłącznej przyjaźni?
Valérie Perrin snuje historię splątanych losów bohaterów od lat dziecięcych, przez czas dojrzewania, aż po dorosłość ‒ tytułowej trójki złączonej więzami, które los i czas nieubłaganie wystawiają na próbę.
Zanim zaczęłam czytać, myślałam, że ta książka jest typową powieścią, której akcje każdy jest w stanie przewidzieć. Wyobrażałam sobie historię młodych ludzi, którzy dorastają, problemy mają jak wszyscy ludzie i pewnie, żeby zachęcić czytelnika w połowie lektury się pokłócą, ale ostatecznie dojdą do porozumienia i w przyjaźni się zestarzeją. Otworzyłam książkę, zaczęłam czytać i doszłam do wniosku, że bardzo się myliłam. Każdy bohater jest zupełnie inny, mieli swoje słabości, odmienne spojrzenie na świat i bagaż doświadczeń, który nawarstwiał im się od najmłodszych lat.
Sposób pisania autorki również jest unikatowy, ponieważ poznajemy losy przyjaciół z dwóch perspektyw czasowych. Zaczynający się od 1987 roku, przedstawiony za pomocą narracji trzecioosobowej opis przechodzi w coraz późniejsze lata, te wydarzenia przeplatane są czasem teraźniejszym, czyli 2017 rokiem i tu poznajemy perspektywę Virginii, o której czytelnik przez większość czasu tak naprawdę nie wie nic.
Ta tajemnica i niezrozumiany ciąg historii nie pozwala się czytelnikowi oderwać. Pochłania od pierwszej strony i człowiek nie potrafi oprzeć się chęci dowiedzenia się o tym co wydarzy się dalej. Serdecznie polecam każdemu, bo można w niej odnaleźć skrawek swojego życia.
A.L.
Książka wydana przez
Komentarze
Prześlij komentarz