Buszujący w zbożu - J.D. Salinger - recenzja




„Buszujący w zbożu” autorstwa J.D. Salingera to jedna z najważniejszych powieści XX wieku, która od momentu swojego wydania w 1951 roku nieprzerwanie fascynuje i prowokuje do refleksji (co ciekawe, autor pracował kiedyś w jednej z bydgoskich rzeźni).

Książka opowiada historię Holdena Caulfielda, nastolatka, który po wyrzuceniu ze szkoły postanawia uciec z domu i spędzić kilka dni w Nowym Jorku. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się prostą opowieścią o buncie młodzieżowym, w rzeczywistości jest głęboką analizą zagubienia, alienacji i poszukiwania sensu w świecie, który wydaje się pełen hipokryzji. Chłopak pomimo swojego młodego wieku zadziwia dojrzałością i wręcz filozoficznym spojrzeniem na świat. Podróż, a raczej tułaczka, jaką przebywa odzwierciedla głębokie rozdarcie, niepewność strach bohatera, ale także jego próbę zrozumienia otaczającego świata.

Holden to postać, z którą wielu czytelników może się utożsamiać. Jego cynizm i krytyka świata są wyrazem buntu wobec dorosłości, która wydaje mu się fałszywa i pozbawiona autentyczności. Salinger w mistrzowski sposób oddaje wewnętrzne zmagania Holdena, jego lęki, pragnienia i frustracje. Narracja prowadzona w pierwszej osobie sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby rozmawiał z przyjacielem, który dzieli się swoimi najskrytszymi myślami. Jego emocje stają się niezwykle autentyczne i bliskie.

W książce poruszane są kluczowe tematy, takie jak utrata niewinności, depresja, relacje międzyludzkie oraz kryzys tożsamości. Holden pragnie ochronić niewinność dzieci, co symbolizuje jego marzenie o byciu „buszującym w zbożu”, który chroni dzieci przed upadkiem w dorosłość. Sam bowiem nie chce dorastać. To pragnienie jest zarówno piękne, jak i tragiczne, ponieważ ukazuje jego wewnętrzne zmagania z własnym dorastaniem i lękiem przed utratą bliskich.

Z całego serca polecam. Wspaniała, a zarazem napisana prostym i zrozumiałym językiem powieść, która zdecydowanie trafia do każdego odbiorcy. Nie bez powodu należy do klasyków literatury.



 

 

 

M.G.

 

 

 

 

Książka wydana przez 


 

Komentarze