Władca much - William Golding - recenzja




William Gerald Golding – brytyjski pisarz, poeta, laureat Nagrody Nobla w 1983 i Nagrody Bookera w 1980, najbardziej znany z powieści
Władca much". W 1930 rozpoczął studia w Oxfordzie na wydziale biologicznym, dwa lata później przeniósł się na anglistykę. Odbywał służbę wojskową, w której trakcie wziął czynny udział w II wojnie światowej.

Władca much" Williama Goldinga to powieść, która od lat porusza czytelników na całym świecie, zmuszając do refleksji nad ludzką naturą i społecznymi mechanizmami. Opowiada o grupie chłopców, którzy zostają rozbitkami na bezludnej wyspie. Początkowo próbują stworzyć własną cywilizację, jednak z biegiem czasu ich wspólnota zamienia się w brutalny, anarchiczny chaos.

Jednym z głównych motywów książki jest walka między cywilizacją a barbarzyństwem. Golding ukazuje, jak łatwo cywilizowane społeczeństwo może zostać zniszczone przez instynkty i mroczne strony ludzkiej natury. Postacie, takie jak Ralph, Piggy, Jack i Simon, stanowią różne aspekty ludzkiego charakteru i odzwierciedlają rozmaite podejścia do władzy, współpracy i przetrwania. Ralph pragnie zachować porządek i harmonię, natomiast Jack stawia na siłę i dominację, co prowadzi do rozpadu grupy i tragicznych w skutkach wydarzeń. Autor w mistrzowski sposób buduje atmosferę niepokoju i napięcia. Styl pisania jest oszczędny, ale głęboki, a opisy dzikiej przyrody wyspy stanowią doskonałe tło dla rozgrywających się dramatów. Jest bowiem miejscem przepełnionym dziką, nietkniętą przez człowieka naturą. Książka jest pełna symboliki – tytułowy Władca much" to metafora chaosu i destrukcyjnych instynktów, które wyzwalają się w sytuacji braku nadzoru, reguł czy manier.

Warto podkreślić, że książka to powieść, która nie daje łatwych odpowiedzi. Zmusza do refleksji nad etyką człowieka i naturą władzy. Zarówno pod względem fabuły, jak i filozoficznego przesłania, Władca much" to pozycja obowiązkowa. To lektura, która nie tylko zmusza do myślenia, ale także prowokuje do zadania sobie pytania o to, co tkwi w nas samych. Serdecznie polecam fanom literatury klasycznej oraz tym, którzy dopiero pragną zacząć.

 

 

 

M.G.

 

 

 

 

Książka wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Komentarze